Měření spotřeby vody
Množství dodané vody měří provozovatel vodoměrem, který je stanoveným měřidlem v souladu se zákonem č. 505/1990 Sb. o metrologii, v platném znění.
Způsob určení množství odebírané vody, není-li osazen vodoměr, stanoví prováděcí vyhláška č. 428/2001 Sb., k zákonu č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu, v platném znění, a to zejména v příloze č. 12 citované prováděcí vyhlášky – Směrná čísla roční spotřeby vody.
Pokud není množství odváděných odpadních vod měřeno, předpokládá se, že odběratel, který odebírá vodu z vodovodu, vypouští do kanalizace takové množství vody, které odpovídá zjištění na vodoměru. Vodné a stočné se účtuje na základě množství odebrané vody naměřené vodoměrem.
Kdo je vlastníkem vodoměru?
Vlastníkem vodoměru je vlastník vodovodu, s výjimkou případů, kdy přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se prokazatelně stal vlastníkem vodoměru provozovatel vodovodu.
Obecně platí zásada, že jedna nemovitost s číslem popisným = jedno odběrné místo, pro které se zřizuje jedna přípojka a osazuje jedno měřidlo – vodoměr.
Co je podružný vodoměr?
Vodoměr umístěný zpravidla bezprostředně za hlavním, fakturačním měřidlem. Dle § 17 odst. 8 zákona č. 274/2001 Sb., v platném znění, si může odběratel na svůj náklad osadit na vnitřním vodovodu vlastní podružný vodoměr. Odpočet z podružného vodoměru nemá vliv na určení množství provozovatelem dodané vody.
Odečty vodoměrů
Vodoměr, pokud není osazen technologií chytrého měření, musí být odečten minimálně 1x za měsíc. Odečty vodoměrů se provádí v průběhu celého kalendářního roku v souladu s harmonogramem odečtů – zpravidla od 1. do 5. dne v měsíci.